7marc 161

Ζούσαν Χρόνια σκλαβωμένα

Δώδεκα μικρά νησιά.

Είχαν όλα μια λαχτάρα

Κι έναν πόθο στην καρδιά

Πότε θα ?ρθει η άγια μέρα

Για να δουν τη λευτεριά.

Ρόδος, Κάλυμνος και Λέρος

Κάσος, Κάρπαθος και Κως

κι άλλα τόσα διαμαντάκια

λάμπουν τώρα μέσ? το φως.

Τώρα η μάνα μας Ελλάδα

Τα ΄χειμεσ? την αγκαλιά

Κι η γαλάζια μας σημαία Κυματίζει στα νησιά.

Η 7η Μαρτίου του 1948 αποτελεί ιστορικό ορόσημο για τη Ρόδο και τα Δωδεκάνησα. Είναι η μέρα που τα νησιά μας, γίνονται πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της Ελλάδας.

Σ' όλη τη μακραίωνη ιστορία τους, η Ρόδος και τα Δωδεκάνησα, ακολούθησαν τις τύχες του Ελληνισμού και στα χρόνια της ελεύθερης ζωής και της ακμής του και στα χρόνια της πτώσης και της παρακμής του. Και καμιά δύναμη δεν μπόρεσε να τους αφαιρέσει την εθνικότητα, την ταυτότητά τους, την πνοή την ελληνική.

Διατηρήθηκαν ανόθευτα στη ψυχή, μέσα σε δύσκολες και αβάσταχτες καταστάσεις και όταν ήλθε το πλήρωμα του χρόνου, ενώθηκαν με την ελεύθερη Πατρίδα.

Όμως για να φτάσουμε στην Ενσωμάτωση και στην 7η Μαρτίου 1948, χρειάστηκαν αγώνες και θυσίες από τον ελεύθερο ελληνικό λαό, αλλά και από τον επί πολλά χρόνια σκλαβωμένο δωδεκανησιακό λαό.

Σαν ελάχιστο φόρο τιμής, όχι μόνο στους πρωτεργάτες, αλλά και σε όλους όσοι με τις θυσίες τους συνέβαλαν στο να ξημερώσει αυτή η μέρα, αφιερώθηκε η εκδήλωση που πραγματοποίησαν οι μαθητές του σχολείου μας με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Δήμητρας Τσούλου.

Η φετινή γιορτή ήταν διαφορετική από τις άλλες, γιατί περιελάμβανε την αυθεντική μαρτυρία της συμπατριώτισσας μας κας Γκίκα.

7marc 163

Μας αφηγήθηκε πώς ήταν τα σχολικά χρόνια κατά τη διάρκεια της ιταλοκρατίας, κάποιες έντονες αναμνήσεις από αυτό το διάστημα, μας μίλησε για την οικονομία, για τη δύσκολη καθημερινότητα των ανθρώπων και για την έντονη συγκίνηση των δωδεκανήσιων τις ημέρες της Ένωσης.

7marc 162

Δείτε το πρόγραμμα της γιορτής:

Δείτε και video από τη γιορτή: