Μία προσπάθεια του σχολείου μας, που οργανώθηκε για να προσφέρει συμπαράσταση σε ανθρώπους με κινητικά προβλήματα.

anakiklosi

Το σχολείο μας για δεύτερη συνεχή χρονιά συμμετέχει στη συλλογή πλαστικών καπακιών.

Στόχος όλων μας είναι να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα καπάκια και με αυτόν τον τρόπο να βοηθήσουμε άτομα που αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα αγοράζοντας αναπηρικά αμαξίδια και άλλα ιατρικά βοηθήματα.

Για να μπορέσουμε να πάρουμε ένα αναπηρικό αμαξίδιο πρέπει να μαζέψουμε συνολικά έναν τόνο καπάκια, που ισοδυναμεί με περίπου 540.000 κομμάτια! Για ένα μόνο κιλό χρειάζονται 540 καπάκια! Για κάθε έναν τόνο καπάκια η εταιρία ανακύκλωσης αποζημιώνει με το ποσό των 180 ευρώ.

Οι τιμές των αναπηρικών αμαξιδίων αρχίζουν από τα 120 ευρώ και μπορεί να φτάσουν ακόμη και τα 3.000 ευρώ. Με τα 180 ευρώ μπορούμε να αγοράσουμε ένα αμαξίδιο μεσαίας κατηγορίας. Φυσικά η απαιτούμενη ποσότητα αυξάνεται όταν πρόκειται για ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο. Εκείνο που πρέπει να επισημάνουμε είναι ότι για το συγκεκριμένο σκοπό συλλέγονται μόνο όλων των ειδών τα πλαστικά καπάκια, από νερά, αναψυκτικά, γάλατα, χυμούς, μαρκαδόρους, απορρυπαντικά κ.α.

Γι΄αυτό ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΤΑΤΕ, ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΜΑΣ