ΥΛΗ 2018

Συνδεδεμένοι Χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 49 επισκέπτες και κανένα μέλος

Συνδεθείτε

Στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων το σχολείο μας πραγματοποιεί τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα.

Τα προγράμματα διευκολύνουν και υποστηρίζουν την ανάπτυξη ενεργούς εμπλοκής και συνεργασίας μεταξύ: μαθητών, διαφορετικών σχολείων, εκπαιδευτικών διαφορετικών ειδικοτήτων, πολλών φορέων, την σύμπραξη σχολείων, την ανάπτυξη διακρατικών συνεργασιών, προκειμένου να επιτυγχάνεται η συμπληρωματικότητα των δράσεων, με απώτερο σκοπό το ενιαίο του ρόλου της εκπαίδευσης, στην πολύπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας και κοινωνικής ταυτότητας των μαθητών.

Επίσης η συνεργασία με ειδικούς επαγγελματίες διευρύνει τους ορίζοντες δράσης και προσφέρει δυνατότητες βελτίωσης των τελικών προϊόντων αυτών των προγραμμάτων. Σας αναφέρουμε περιληπτικά τους σκοπούς και τις δραστηριότητες των προγραμμάτων και αυτών.

ΣΚΟΠΟΙ:

Η στήριξη των μαθητών, στην προσπάθειά τους να διερευνήσουν θέματα που σχετίζονται με την σταδιοδρομία τους(την εκπαιδευτική, επαγγελματική, κοινωνική κ.α.) και να πάρουν αποφάσεις οι οποίες θα τους ικανοποιούν και θα είναι κάθε φορά ανάλογες με τα προσωπικά τους κριτήρια, προτεραιότητες και ιεραρχήσεις.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ που χρησιμοποιούνται:

Αυτές που επιτρέπουν την ευαισθητοποίηση, την ενεργή συμμετοχή, την κριτική προσέγγιση, την ανάληψη πρωτοβουλίας, τη συνεργασία και γενικότερα την ανάπτυξη δεξιοτήτων που χαρακτηρίζονται ως κλειδιά για την υγιή και ικανοποιητική προσωπική, κοινωνική και επαγγελματική επιβίωση του ατόμου στις μέρες μας.

Αυτά τα προγράμματα είναι προαιρετικά και έχουν εθελοντικό χαρακτήρα:

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατατάσσονται με βάση το χρονικό έτος

October 2017

Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία

dsv

Ο Καιρός μας

O καιρός σήμερα

Email:  epalpara@otenet.gr

Copyright © 2017 ΕΠΑΛ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ. Ανάπτυξη & Διαχείριση Ιστοσελίδας: Ζησοπούλου Αναστασία (ΠΕ19). All Rights Reserved.