line

Άξονας Σχέσεις Σχολείου Οικογένειας

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στον άξονα αυτό ήταν τέσσερις.

Συγκεκριμένα,

1) Συναντήσεις με την ψυχολόγο του σχολείου (Θεματολογία: “μεταβατική περίοδος της εφηβείας – ενίσχυση σχέσεων γονέων - παιδιών”)

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

2) Διαδικτυακή ομιλία με διατροφολόγο (“Υγιή παιδιά, Υγιές Μέλλον – Διατροφή στην Εφηβεία”)

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

3) Πρόσκληση γονέων και κηδεμόνων για ενημέρωση του προγράμματος δράσεων καθώς και διεξαγωγή εκλογών για την ανάδειξη Δ.Σ. Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων καθώς και ενημέρωση για τους τομείς – ειδικότητες του σχολείου καθώς και προοπτικές των αποφοίτων μας.

Οι δράσεις του εν λόγω άξονα πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία και αρκετά μεγάλο ποσοστό συμμετοχής των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ανατροφοδότηση των δράσεων μας ενθάρρυναν για τη συνέχιση αυτών καθώς και ανέδειξε την αποτελεσματικότητά τους.

line2

Άξονας Διασύνδεση Σχολείου με την κοινότητα

Στο πλαίσιο της διασύνδεσης του σχολείου με την κοινότητα, κατά την τρέχουσα χρονιά έγιναν αρκετές δράσεις κυρίως προς την κατεύθυνση σύνδεσης του σχολείου με περιβαλλοντικούς και άλλους κοινωνικούς φορείς.

1) Μια από τις πρώτες δράσεις που υλοποιήθηκαν ήταν αυτή με το Κέντρο Πρόληψης κατά των Εξαρτήσεων και της Προαγωγής της Υγείας «ΔΙΟΔΟΣ». Η δράση που προγραμματίστηκε με το φορέα αφορούσε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που έγινε από τους ψυχολόγους και τους κοινωνικούς λειτουργού, σχετικά με ζητήματα έμφυλων διακρίσεων και αποδοχής της διαφορετικότητας. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε τρεις δίωρες επισκέψεις της ομάδας στο σχολείο μας κατά την 03, 17 και 29 Μαρτίου.

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

2) Επίσης, πραγματοποιήθηκε μια δοκιμαστική χρήση - συνεργασία με την πλατφόρμα «tipping point», που φέρνει σε επαφή μαθητές με επαγγελματίες για την καλύτερη ενημέρωση των πρώτων σε ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού. Η εγγραφή και συμμετοχή στην πλατφόρμα, δίνει τη δυνατότητα στο σχολείο ολοκληρωμένης συνεργασίας κατά την επόμενη σχολική χρονιά.

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

3) Αναφορικά με την συνεργασία του σχολείου με φορείς που εμπλέκονται στον επαγγελματικό προσανατολισμό έγιναν διαδικτυακές και δια ζώσης δράσεις (επαγγελματίες τουρισμού («Ημέρα Καριέρας Ομίλου Εσπέρια», ΑΣΤΕΡ), οικονομικοί φορείς, επαγγελματίες διατροφής) που συμβάλλουν στην εμπέδωση τις σχέσεις του σχολείου με τους ανωτέρω φορείς.

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

4) Στην κατεύθυνση ενίσχυσης των δεσμών του σχολείου με περιβαλλοντικούς φορείς, υπήρξε συνεργασία με το Κ.Ε.Π.Ε.Α Πεταλούδων για την οργάνωση εκπαιδευτικών περιβαλλοντικών δράσεων τόσο στις εγκαταστάσεις του κέντρου, όσο και στο σχολείο. Κάποιες από τις δράσεις αυτές πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο εκπαιδευτικού περιβαλλοντικού προγράμματος που έκανε το σχολείο κατά το δεύτερο τετράμηνο

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση

5)Το σχολείο έχει, ακόμη, εποικοδομητική συνεργασία με τον Δήμο και τη Σχολική Επιτροπή της οποίας μάλιστα είναι και μέλος ο Διευθυντής του σχολείου. Η έλλειψη χώρου εκδηλώσεων στο σχολείο έχει οδηγήσει σε πολλές περιπτώσεις στη συνεργασία του σχολείου με την τοπική κοινότητα, με την παραχώρηση από την κοινότητα Παραδεισίου και από τον πολιτιστικό σύλλογο νέων του χωριού “Ωρίανας”, κατά τους εορτασμούς της 7ης και 25ης Μαρτίου,  χώρων εκδηλώσεων- παραστάσεων στους οποίους και πραγματοποιήθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις που διοργάνωσε το σχολείο με την συμμετοχή και των ιθυνόντων από μέρους της κοινότητας.

Ενημερωθείτε για την εκδήλωση της 7ης Μαρτίου

Ενημερωθείτε για την εκδήλωση της 25ης Μαρτίου

line3

Άξονας Συμμετοχή των Εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές Δράσεις

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου στις παρακάτω επιμορφώσεις:
1) Η πρώτη προγραμματισμένη δράση έγινε στις 4 Φεβρουαρίου 2022 απο ψυχολόγο, με θέμα το bullying και τρόπους αντιμετώπισης του από τους εκπαιδευτικούς, ώστε να μειωθούν και να εξαλειφθούν τα φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού εν τη γενέσει τους, όσο αυτό είναι εφικτό.

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση
2) Η δεύτερη δράση έγινε στις 11 Μαϊου 2022 με θέμα Πρώτες βοήθειες από κλιμάκιο του ΕΚΑΒ το οποίο παρακολούθησαν και μαθητές.

Ενημερωθείτε πιο αναλυτικά για τη δράση
3) Η τρίτη δράση έγινε στις 12 Μαίου 2022 στο χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρόδου με θέμα τρόποι αντιμετώπισης πυρκαγιών και μέτρα προστασίας από σεισμούς.