Αγαπητοί γονείς, αγαπητοί φίλοι,

σας καλωσορίζουμε στον δικτυακό τόπο του σχολείου μας.

Το ξεκίνημα κάθε νέας σχολικής χρονιάς χαρακτηρίζεται από ένα αίσθημα αισιοδοξίας καθώς επίσης και από την πεποίθηση ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα σε σχέση με τη σχολική χρονιά που πέρασε. Σηματοδοτεί μια νέα αφετηρία στη ζωή μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών, που δεν μπορεί παρά να είναι ελπιδοφόρα.

Στόχος του σχολείου μας είναι να παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές ώστε να οικοδομούν στέρεα μορφωτικά θεμέλια που στηρίζονται στις εμπειρίες τους, στη θετική στάση απέναντι στη μάθηση, τη συμμετοχή, τη συνεργασία, την αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών- εκπαιδευτικών.

Η νέα σχολική χρονιά βρίσκει το σχολείο μας ανακαινισμένο και σαφώς καλύτερα εξοπλισμένο, ώστε να παρέχει στους μαθητές ένα ευχάριστο, ασφαλές περιβάλλον, όπου η μαθησιακή διαδικασία θα επιτελείται απρόσκοπτα και πολυπρισματικά / πλουραλιστικά .

Είμαι σίγουρη ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί, παλαιότεροι και νέοι, με την υπευθυνότητα που τους διακρίνει, θα εργασθούν για την επίτευξη των εκπαιδευτικών και παιδαγωγικών στόχων.

Τέλος, οραματιζόμαστε και επιδιώκουμε ένα σχολείο δημοκρατικό και δημιουργικό, ανοιχτό σε όλους, ένα σχολείο ίσων ευκαιριών, ευέλικτο και ικανό να προσαρμόζεται ανταγωνιστικά στις αλλαγές, όπου όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες και γονείς συστρατεύονται και αρμονικά συμπορεύονται στον κοινό αγώνα για μια ολοκληρωμένη παιδεία.

ΕΠΑΛ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ, 18/10/2023

H Διευθύντρια