Σφάλμα
  • Σφάλμα κατά τη φόρτωση των δεδομένων ροής
Το σχολείο μας εδρεύει στην Κοινότητα του Παραδεισίου στο νησί της Ρόδου σε ένα ήσυχο, ζεστό, ασφαλές και τεχνολογικά εξοπλισμένο περιβάλλον. Απέχει 17χμ από την πόλη της Ρόδου.

Το 2007 άρχισε να λειτουργεί στις νέες εγκαταστάσεις ως πρωινό Επαγγελματικό Λύκειο με τριετή φοίτηση. Μέχρι και τότε συστεγαζόταν με το γυμνάσιο του Παραδεισίου και λειτουργούσε τις απογευματινές ώρες.

Στο σχολείο μας λειτουργούν τρεις τομείς εκπαίδευσης:

• Ο τομέας της Πληροφορικής
  • Ο τομέας της Οικονομίας και Διοίκησης και
  • Ο τομέας των Τουριστικών Επιχειρήσεων
Προσβλέποντας πάντα σε μια σωστή παιδεία, το σχολείο μας οργανώνεται κατά τρόπο που με βάση τα δεδομένα των σύγχρονων επιστημών της παιδαγωγικής να επιτευχθούν τα μέγιστα δυνατά για την ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, μαθήματα κατεύθυνσης, μαθήματα τομέα και μαθήματα ειδικότητας.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α΄ τάξης περιλαμβάνει, κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα βασικών ικανοτήτων και επιλογής.

Η Β΄ τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν.

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα μαθήματα της ειδικότητας που επιλέγουν και τα οριζόμενα για την ειδικότητα μαθήματα γενικής παιδείας.

August 2017

Ο Καιρός μας

O καιρός σήμερα

Email:  epalpara@otenet.gr

Copyright © 2017 ΕΠΑΛ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ. Ανάπτυξη & Διαχείριση Ιστοσελίδας: Ζησοπούλου Αναστασία (ΠΕ19). All Rights Reserved.