Τομεις - ειδικοτητεσ
Για το σχολικό έτος 2006-2007 στο σχολείο μας λειτουργεί η Α' τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ) με τους εξής κύκλους μαθημάτων:
Τεχνολογικός
Υπηρεσιών

Περισσότερα για τη λειτουργία του ΕΠΑ.Λ μπορείτε να βρείτε παρακάτω

Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ)
Στις 4-7-2006 ψηφίστηκε από την ολομέλεια της βουλής ο νόμος 3475/2006 για την Επαγγελματική Εκπαίδευση. Σύμφωνα με τον νόμο αυτό:

Η δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση παρέχεται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ) και τις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑ.Σ). Οι εκπαιδευτικές αυτές μονάδες ανήκουν στη δευτεροβάθμια μεταγυμνασιακή εκπαίδευση.

Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε ημερήσια και εσπερινά. Στα εσπερινά φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές.

Η φοίτηση στα ημερήσια είναι τριετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α’, Β’ και Γ’ και στα εσπερινά τετραετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄.
Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά - επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Στην Α’ τάξη εγγράφονται οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου η άλλου ισότιμου τίτλου της αλλοδαπής, χωρίς εξετάσεις.

Στη Β’ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Β’ τάξη του Επαγγελματικού ή Γενικού Λυκείου και οι κάτοχοι πτυχίου Α’ κύκλου Τ.Ε.Ε. (άρθρο 2 του ν. 2640/1998). Στους μαθητές του Γενικού Λυκείου που εγγράφονται στη Β’ τάξη του ΕΠΑ.Λ παρέχεται η δυνατότητα παρακολούθησης ειδικού προγράμματος επαγγελματικών μαθημάτων, συναφών με τον τομέα στον οποίον επέλεξαν να φοιτήσουν στην Β’ τάξη, τα οποία παρακολουθούν με την έναρξη του σχολικού έτους σε ειδικά τμήματα υποδοχής.

Στη Γ’ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Γ’ τάξη του ΕΠΑ.Λ.

Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της περ. γ΄ της παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 2009/1992 (ΦΕΚ 18 Α΄).

Τα απολυτήρια των Επαγγελματικών Λυκείων είναι ισότιμα με τα απολυτήρια των Γενικών Λυκείων.

Καθορισμός κύκλων μαθημάτων, τομέων και ειδικοτήτων στα ΕΠΑ.Λ
Στην Α΄ τάξη των Επαγγελματικών Λυκείων λειτουργούν οι εξής κύκλοι μαθημάτων:
  • Τεχνολογικός
  • Υπηρεσιών
  • Ναυτικός – Ναυτιλιακός

Το επόμενο σχολικό έτος 2007-2008 στη Β΄ τάξη των Επαγγελματικών Λυκείων θα λειτουργήσουν οι εξής τομείς:

• Μηχανολογίας
  • Ηλεκτρολογίας
  • Ηλεκτρονικής
  • Δομικών Έργων
  • Πληροφορικής
  • Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών