Το Σχολειο μασ

Το κτίριο του γυμνασίου Παραδεισίου χτίστηκε το 1910-11 επί ιταλοκρατίας. Οι εργασίες αποπερατώθηκαν το 1914, οι πέτρες που χρησιμοποίησαν για το κτίσιμο του ήταν από Νταμάρι Παραδεισίου. Η σκεπή του κατασκευάστηκε με κεραμίδι.

Λειτούργησε αρχικά ως δημοτικό σχολείο.

Στον προαύλιο χώρο του βρισκόταν το παρεκκλίση της Αγίας Μαρίνας, ιδρύθηκε τον 16ο αιώνα, μετά από είκοσι πέντε χρόνια που ο αριθμός

των μαθητών αυξήθηκε, προστέθηκαν τρεις αίθουσες, με ταράτσα, στη βόρεια πλευρά του κτιρίου.

Από το σχολικό έτος 1989-90 λειτουργεί ως γυμνάσιο Παραδεισίου, με 5 έως 6 τμήματα και αριθμό μαθητών 110 περίπου.

Πριν από δώδεκα χρόνια περίπου λειτουργεί στο ίδιο κτίριο, απογευματινές ώρες, το ΤΕΕ Παραδεισίου με διευθυντή τον κύριο Αντώνη Μαρμαροκόπο από τη Θεολόγο.

Στοιχεία Σχολείου

Τηλέφωνο Επικοινωνίας

22410 81460,
    22410 98124