Τεχνη και Πολιτισμος

Οι δραστηριότητες του Πολιτιστικού Οργανισμού Δήμου Ροδίων, σύμφωνα και με το καταστατικό λειτουργίας του, προσανατολίζονται στην "ανάπτυξη και προσφορά καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, καλλιέργεια του καλλιτεχνικού αισθήματος και προαγωγή των τοπικών λαογραφικών καλλιτεχνικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων".

Για την υλοποίηση αυτών των στόχων ο Π.Ο.Δ.Ρ. λειτουργεί για παιδιά και ενήλικες:

• Καλλιτεχνικά Εργαστήρια
  • Ωδείο (αναγνωρισμένο από το Κράτος)
  • Χορωδίες
  • Φιλαρμονική Δήμου Ροδίων
  • Δημοτική Βιβλιοθήκη
  • Ιματιοθήκη
  • Κινηματοθέατρα: Δημοτικό και Ρόδον
  • Φεστιβάλ
  • Λοιπές εκδηλώσεις

Μακροπρόθεσμοι στόχοι

Σκοπός του Πολιτιστικού Οργανισμού Δήμου Ροδίων είναι η ανάπτυξη των καλών τεχνών, η προσφορά στους κατοίκους και επισκέπτες του νησιού ποιοτικών καλλιτεχνικών και ψυχαγωγικών εκδηλώσεων, η καλλιέργεια του καλλιτεχνικού αισθήματος και η προαγωγή κατά κύριο λόγο των τοπικών λαογραφικών, καλλιτεχνικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων.

ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΔΗΜΟΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ, ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

• Για την εγγραφή ενδιαφερομένου στα τμήματα των εργαστηρίων απαιτείται συμπλήρωση αίτησης του που κατατίθεται στο αρμόδιο γραφείο (Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων) μαζί με την ετήσια συνδρομή. Οι εγγραφές για τα εργαστήρια γίνονται το διάστημα 1 Σεπτεμβρίου έως 15 Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.
  • Για εγγραφή ενδιαφερομένου στο Ωδείο, απαιτείται συμπλήρωση αίτησης εγγραφής και το αντίστοιχο ποσό εγγραφής, στη Γραμματεία του Ωδείου. Οι εγγραφές πραγματοποιούνται καθ' όλη τη σχολική χρονιά.
  • Για εγγραφή ενδιαφερόμενου στη Δημοτική Βιβλιοθήκη απαιτείται συμπλήρωση αίτησης εγγραφής, πρόσφατη φωτογραφία διαβατηρίου, φωτοτυπία δύο όψεων αστυνομικής ταυτότητας και ΑΦΜ.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Γκραβούρες

Τηλέφωνο Επικοινωνίας

22410 81460,