"Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν΄ αγωνίζεσαι για την ειρήνη και για το δίκαιο".

Συνοδεία με τις σκέψεις του Τάσου Λειβαδίτη την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021, μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, τίμησαν τους ήρωες της νεότερης ιστορίας της πατρίδας μας.

17 nov 211

Υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Κου. Βαττέ Κωνσταντίνο και Koυ. Πέντσα Παναγιώτη, μέσα από αφηγηματικά κείμενα, βίντεο και τραγούδια, αναβίωσαν το κλίμα της Επταετίας και την εξέγερση των φοιτητών και του λαού της Αθήνας ενάντια στη Χούντα των Συνταγματαρχών.

17 nov 212

Πέρασαν τα μηνύματα του Πολυτεχνείου για «Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία» και «Δημοκρατία», για τα οποία αγωνίστηκαν οι φοιτητές που εξεγέρθηκαν, αναδεικνύοντας τη σπουδαιότητα αυτών των μηνυμάτων για τη χώρα μας την Ελλάδα και για όλους τους Έλληνες ανά τους αιώνες της ύπαρξής τους και της ιστορίας τους.

17 nov 213

17 nov 214

Μίλησαν για τους μύθους της Χούντας όσον αφορά την οικονομία:

Μίλησαν για τους μύθους της Χούντας όσον αφορά την Παιδεία:

Ύμνος προς τους Νεκρούς του Πολυτεχνείου: