Δ/νση Β΄/θμιας Εκπ/σης

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με αφορμή τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με κεντρικό σύνθημα «ΑΘΛΟΥΜΑΙ - ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ», στις 2 Οκτωβρίου, οι μαθητές και μαθήτριες του ΕΠΑΛ Παραδεισίου είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, καθώς επίσης και να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε ένα τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα υιοθετήσουν στην ενήλικη ζωή τους.

gym2

Στην εκδήλωση, ξεχωριστό χρώμα έδωσε η παρουσία του καταξιωμένου ομοσπονδιακού προπονητή και προπονητή του Α.Σ. ΦΙΛΕΡΗΜΟΣ κου Μίλτου Τσιριγωτάκη, ο οποίος είναι κάτοχος μαύρης ζώνης 5 νταν με πολλά χρόνια διακρίσεων στο χώρο του ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ. Ο κος Τσιριγωτάκης μίλησε στα παιδιά για τη σημασία του αθλητισμού, την αυτοπειθαρχία που πηγάζει μέσα από αυτόν, την εκτίμηση της ομαδικότητας και την ενίσχυση της ευγενούς άμιλλας και του αλτρουισμού.

Ιδιαίτερα εστίασε στην ανάπτυξη των σωματικών ικανοτήτων και στα ευεργετικά αποτελέσματα που προσφέρει ο αθλητισμός για την υγεία τους.

gym11

Η συνέχεια περιελάμβανε αγώνες επίδειξης από τον κο Μίλτο Τσιριγωτάκη και τους έμπειρους μαθητές του, εξηγώντας παράλληλα στους παριστάμενους μαθητές με πολύ κατατοπιστικό τρόπο τους βασικούς κανόνες της τέχνης του ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ.

Η επίδειξη διήρκεσε μιάμιση ώρα περίπου και συμμετείχαν ενεργά και μαθητές του σχολείου μας.

Στη συνέχεια, οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν σε αγώνες ποδοσφαίρου μικρής διάρκειας, προκειμένου να λάβουν μέρος όλες οι ομάδες που είχαν σχηματιστεί. Επίσης, μικτές ομάδες αγοριών και κοριτσιών έλαβαν μέρος σε αγώνες καλαθοσφαίρισης και βόλεϊ υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας φυσικής αγωγής.

gym5
gym6

Τέλος, οι μαθητές που δεν συμμετείχαν στις αθλητικές δραστηριότητες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σχετική με την ημέρα ταινία στο χώρο των εργαστηρίων πληροφορικής του σχολείου.

Η εκδήλωση έκλεισε με την ανακήρυξη των νικητών των αγώνων ποδοσφαίρου και βόλεϊ.

gym10

Κλείνοντας θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Κο Τσιριγωτάκη και τους συνεργάτες του που μας τίμησαν με την παρουσία τους και συνέβαλαν στην επιτυχία της εκδήλωσης.

Δείτε φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση: